Mahsuller

 

Çeşitli mahsuller ve yetiştirme koşulları için pivot sulamanın faydalarını keşfedin.

Lindsay'de yüksek rekolte elde etmek için doğru miktarda suyun ürününüze ulaştığından emin olmanız gerektiğini biliyoruz. Bu nedenle pivot sulama, hassas uygulama ile optimum sulama sağlamak için rekolte ve gelirleri en üst düzeye çıkaran ideal bir çözümdür.

Daha fazla bilgi edin

 
Çeşitli mahsuller ve yetiştirme koşulları için pivot sulamanın faydalarını keşfedin.

Pivot sulama mahsullerinize nasıl fayda sağlayabilir?

Dünyanın dört bir yanındaki önemli mahsulleri doğru şekilde sulamanın önemi hakkında bilgi edinin.

Buğday

Buğday

Buğday mahsulünüz hangi aşamada olursa olsun, doğru sulama büyük bir rol oynamaktadır. Çoğu buğday çeşidi için (özellikle yüksek üretim çeşitleri) erken sulama, topraklar derin ve yeterli su tutma kapasitesine ve yeterli depolamaya sahip olduğunda iyi rekolte sağlayabilir.

Bununla birlikte, rekolte oluşumu sırasındaki su eksikliği, sıcak, kuru, kuvvetli rüzgarlar nedeniyle daha az tane ağırlığına ve büzülmeye neden olabilir. Zimmatic orta pivotlar, büyümeyi teşvik eden ve bitkileri beklenmedik olaylardan koruyan gerekli gübreleme veya kimyasal uygulama sağlamanın yanı sıra tek biçimli uygulama ve maksimum kapsama alanı sunabilir.

Broşürü görüntüle

Mısır

Mısır

Bir mısır bitkisi büyüdükçe, artan yaprak alanı ile su ihtiyacı da artar ve bu durum püsküllenme aşamasına yakın maksimum seviyeye ulaşır. Erken tane dolumu ile tozlaşmadan kısa bir süre önce, çekirdeklerin çentiklenmeye başladığı dönem, mısır rekoltesi için yeterli nemin önemli olduğu en kritik dönemdir.

Hem aşırı sulama hem de yetersiz sulama kayıplara yol açabileceğinden sulama planlaması optimal rekolte elde etmenin anahtarıdır. Ayrıca, aşırı sulama daha yüksek işletme maliyetlerine de neden olabilir. FieldNET uzaktan yönetimi, yetiştiricilerin sulamayı her yerden izlemelerine ve kontrol etmelerine yardımcı olarak entegre su, gübreleme ve kimyasal uygulama yönetimi sağlar.

Broşürü görüntüle

Soya fasulyesi

Soya fasulyesi

Soya fasulyesi dünyanın en önemli mahsullerinden biri olup, yağ ve protein için yetiştirilir. Doğru sulama yönetimi ile, uygulanan suyun birim başına rekolte değerini optimize edebilir, ürün suyu stresi nedeniyle oluşan kaybı en aza indirebilir ve iyi yönetim uygulamalarını teşvik edebilirsiniz. Ama nereden başlayacaksınız?

Soya fasulyesi bitkisinin gelişimi iki döneme ayrılır: bitkisel ve üreme. Bitkisel aşamalarda sulama yönetimi oldukça basit olmakla birlikte, üreme döneminde—özellikle kabuk gelişimi ve tohum dolgusu sırasında biraz daha fazla dikkat gerektirir. Zimmatic orta pivotları ve kontrol panelleri ile yetiştiriciler yönetimi basitleştirebilir ve rekolteyi en üst düzeye çıkarabilir.

Broşürü görüntüle

Pirinç

Pirinç

Pirinç, dünya nüfusunun yarısından fazlasının birincil gıda kaynağıdır ve bu talep büyümeye devam etmektedir. Zimmatic, daha kumlu veya daha hafif topraklarda ve eğimli veya engebeli arazilerde bile yüksek rekolteli pirinç bitkileri üretmek için doğru miktarda suyun doğru zamanda verilmesine yardımcı olmak amacıyla verimli sulama sistemleri sunar.

Video izle

Araştırmalar, geleneksel salma sulama ile karşılaştırıldığında pivot sulama ile pirinç için %50'ye kadar su tasarrufu sağlandığını göstermiştir. Ek olarak pivotların sağladığı kontrol ve doğruluk, hava durumu zorluklara yol açtığında yetiştiricilere yardımcı olmanın yanı sıra üretim maliyetlerini düşürebilir.

Broşürü görüntüle

Patates

Patates

Patates sığ köklüdür ve daha derin köklere sahip ürünlere göre toprak nemi stresine daha duyarlıdır. Nem stresi (ekin büyüme aşamasına bağlı olarak) yumru rekoltesini azaltabilir, şekilsiz yumrular üretebilir ve işleme kalitesini olumsuz etkileyebilir.

Lindsay'de, ihracat için üretilen mahsul ihtiyaçlarınızı karşılamak amacıyla pivot veya lateral sulama sistemleri tasarlarken patateslerin nem gereksinimlerini dikkate alırız. Bu faktörler arasında çeşit olgunluk özellikleri, bitki popülasyonu, toprağın su tutma kapasitesi, iklim ve yumru köklerin tohum veya tüketim pazarları için yetiştirilip yetiştirilmeyeceği sayılabilir.

Broşürü görüntüle

Şeker Kamışı

Şeker Kamışı

Doğru zamanda doğru miktarda su, rekolte ve daha fazla miktarda şeker için kritiktir. Aşırı sulama, rekolteyi su eksikliğinde olduğu kadar düşürebilir ancak orta pivotlar ve lateral hareketli makineler, gerekli olduğu yer ve zamanda tek biçimli ve hassas uygulama sağlayabilir.

Video izle

Zimmatic sulama sistemleri, daha az bakım sorunu ve daha yüksek yatırım getirisi ile uzun ömürlü bir çözümdür. Özel yapısal tasarımlar gibi ek özellikler üstün güç ve dayanıklılık sağlarken, gelişmiş aktarma organları gibi seçenekler kalın ve nemli yapraklar ile karakterize edilen zorlu şeker kamışı uygulamalarının üstesinden gelebilir.

Broşürü görüntüle

Yonca ve Saman

Yonca ve Saman

Yonca, bugün dünyada saman için yetiştirilen en önemli yem bitkilerinden biridir. Çünkü bol suyla, protein bakımından zengin olan çok iyi kalitede yüksek yem rekoltesi üretme yeteneğine sahiptir. Bununla birlikte, yetersiz su mahsulde nitrat birikimine neden olabilir ve bu da hayvancılıkta nitrat zehirlenmesine yol açabilir.

Zimmatic pivot sulama sistemleri, daha fazla rekolte üretmek ve nitratların birikmesini önlemek için optimum su ve hassas gübre uygulamasının sağlanmasına yardımcı olur. Ayrıca, pivotlar daha düşük basınçlarda çalışır ve bu da yetiştiricilere ek bir fayda sağlayacak şekilde enerji maliyetlerini büyük ölçüde azaltır. 

Broşürü görüntüle

Pamuk

Pamuk

Pamuk kuraklığa dayanıklı bir ürün olarak kabul edilir ancak yeterli suya iyi cevap verir. Bununla birlikte, su stresi her zaman bir endişe kaynağıdır çünkü bitkide karbonhidratların üretimini ve dağılımını ve liflerin kısalmasını etkiler. Karbonhidrat dengesizliği aşırı bitkisel büyümeyi kısıtlayabilir.

Bitkinin su stresine yanıtı, büyüme aşamasına, stres derecesine ve stresin uygulandığı süreye bağlı olarak değişir. Pivot sulama, stresi en aza indirmek ve rekolteyi artırmak için uygun sulama yönetimi ve gübrelemeyi sağlamanın etkili ve verimli bir yoludur.

Broşürü görüntüle

Yer Fıstığı

Yer Fıstığı

Yüksek dereceli fıstık üreticileri, su yönetiminin yüksek rekolte ve yüksek kalite için çok önemli olduğunu bilirler. Yer fıstığı bitkileri, kuraklığa dayanıklı olmasına rağmen, erken, orta ve geç büyüme sezonlarında gelişmek için zamanında yeterli suya ihtiyaç duyar.

Kökler özellikle su alımı ve dağıtımı için önemlidir. Yer fıstığı bitkileri daha hafif veya daha sığ topraklarda yetiştirildiğinden, orta pivotlar veya lateral hareketli makineler, herhangi bir su stresi olmadan mahsulleri sulamak ve ayrıca hastalık veya böcek istilalarını en aza indirmeye yardımcı olmak amacıyla toprak nemini yönetmek için ideal bir çözüm olabilir.

Broşürü görüntüle

Biyoyakıtlar için sulamanın yararlarını keşfedin.

Gezegenimizi korumaktan daha fazlasını sağlayan uygun maliyetli bir seçenek olarak bu yenilenebilir enerji kaynağının neden yetiştiriciler tarafından çok fazla rağbet gördüğünü öğrenin.

Kılavuzu görüntüle

 

Operasyonunuzu her yerden kontrol edin.

FieldNET, sulama sisteminizi sanal olarak izlemenizi, yönetmenizi ve kontrol etmenizi sağlayan tam entegre bir kablosuz yönetim aracı sağlar. Bu, tarlada olmasanız bile mahsulleri izlemeniz anlamına gelir.

FieldNET'i keşfedin

Operasyonunuzu her yerden kontrol edin.
Size en yakın bayiyi bulun.

Size en yakın bayiyi bulun.

Yerel Zimmatic bayiniz, verimliliğinizi ve kârınızı en üst düzeye çıkarabilecek sulama çözümlerini bulmanıza yardımcı olmak için her zaman buradadır.

Bayiye ulaşın